ZAPRAWA ZTM-019 O - obrzutka cementowa przeznaczona jest do maszynowego lub ręcznego wykonywania cementowej obrzutki tynkarskiej pod narzuty tynkowe i tynki podkładowe. Podłożami mogą być ściany i stropy betonowe, z elementów ceramicznych, wapienno-piaskowych, z elementów z betonów lekkich itp. Zaprawa po wymieszaniu z wodą tworzy jednorodną masę tynkarską o bardzo dobrej przyczepności do podłoża. Nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.
- Zaprawa wzmacnia podłoże,
- Wyrównanie chłonności podłoża,
- Duża przyczepność do podłoża,
- Wytwarza warstwę kontaktową,
- Wodoodporna,
- Mrozoodporna,
WŁAŚCIWOŚCI:
Produkowana na bazie cementu i najwyższej jakości minerałach jest bardzo wygodna, łatwa w użyciu, a zarazem bardzo wydajna.
WAŻNE INFORMACJE:
- Zużycie: do 1,4 kg/m2 na 1 mm grubości warstwy zaprawy,
- Proporcje mieszania: około 4,80 L wody na 30 kg zaprawy,
- Grubość warstwy 4 mm– 8 mm,
- Temperatura stosowania: +5°C do +28°C,
- Do stosowania: na zewnątrz / wewnątrz,
- Sposób nakładania: maszynowo / ręcznie,
- Uziarnienie: 0,0 – 2,0 mm,
- Okres przydatności: 9 miesięcy,
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA:
Zaleca się, aby do wykonywania tynków przystąpić po okresie osiadania, skurczu i schnięcia murów lub skurczu ścian i innych elementów betonowych, takich jak:
- po upływie co najmniej 2-3 miesięcy w przypadku ścian murowanych,
- po upływie co najmniej 4-6 miesięcy od wykonania ścian i elementów betonowych,
Podłoża powinny być trwałe, sztywne, nie zmieniające wymiarów, a także równe, aby uniknąć miejsc nadmiernego pogrubienia tynku. Tynkowane powierzchnie powinny być wolne od kurzu, sadzy, tłuszczów, smarów, środków organicznych, farb itp.
Suche podłoże należy bezpośrednio przed tynkowaniem zmoczyć czystą wodą:
- mury z cegły zmoczyć umiarkowanie czystą wodą,
- mury betonowe zmoczyć obficie czysta wodą,
- podłoża silnie chłonące beton komórkowy, gazobeton zmoczyć umiarkowanie czystą wodą,
PRZYGOTOWANIE ZAPRAWY:
W przypadku mieszania ręcznego suchą mieszankę należy wymieszać z odpowiednią ilością czystej wody (około 4,8 Litra), mieszając mechanicznie przy użyciu mieszarki do zapraw lub betoniarki. Czas mieszania mechanicznego powinien wynosić 2-3 minut. Po wymieszaniu pierwszej partii zaprawy należy sprawdzić jej konsystencję i skorygować ilość dodawanej wody. Ustaloną proporcję mieszania z wodą należy odnotować, aby kolejne partie zaprawy były przygotowywane w taki sam sposób.
Mieszając zaprawy w agregacie lub maszynie tynkarskiej należy zachować odpowiednie dozowanie wody i przestrzegać instrukcji użytkowania urządzenia.
Stwardniałej zaprawy nie rozrabiać wodą, ani nie mieszać ze świeżym materiałem.
SPOSÓB UŻYCIA:
Zaprawę należy nanieść na całą tynkowaną powierzchnię za pomocą agregatu tynkarskiego lub kielni tynkarskiej. Przerwa pomiędzy wykonaniem obrzutki a narzutem tynkarskim lub tynkiem podkładowym musi wynosić minimum 24 godziny w temperaturze powietrza +10°C / +20°C. W warunkach obniżonej temperatury i podwyższonej wilgotności powietrza czas ten ulega wydłużeniu. Wszystkie prace tynkarskie należy prowadzić przy bezdeszczowej pogodzie, niezbyt dużym nasłonecznieniu i słabym wietrze. W przypadku konieczności prowadzenia prac w warunkach niesprzyjających, należy zastosować odpowiednie osłony, ograniczające wpływ czynników atmosferycznych. Tynkowane pomieszczenia należy dobrze wietrzyć, nie wolno jednak dopuścić do występowania przeciągów czy też zbyt szybkiego wysychania zaprawy w wyniku działania promieniowania słonecznego lub ogrzewania. W razie potrzeby, tynk należy co pewien czas zwilżyć czystą wodą.
ZALECENIA:
Instrukcja określa zakres stosowania wyrobu oraz sposób wykonania prac, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy robót. Producent gwarantuje jakość wyrobu, natomiast nie ma żadnego wpływu na warunki i sposób jego użycia.
UWAGA:
Zaprawa zawiera cement. W przypadku zatarcia oka przepłukać dużą ilością wody.
Mieszanki nie wolno przesiewać, wzbogacać o inne składniki oraz stosować przy temperaturach niższych niż +5ºC oraz wyższych niż +28ºC.
PRZECHOWYWANIE:
Przechowywać w oryginalnie zamkniętym opakowaniu w suchym pomieszczeniu na paletach.
Chronić przed wilgocią.
OKRES PRZYDATNOŚCI:
9 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu.
OPAKOWANIA:
Worek 30 kg
PALETA:
30 kg x 48 worki = 1440 kg,