Tynk mineralny THERMATynk TM-010 biały to cienkowarstwowy, szlachetny tynk strukturalny, przeznaczony do ręcznego lub mechanicznego wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Mechaniczne wykonanie elewacji zewnętrznej zalecane dla autoryzowanych wykonawców. Może być stosowany na wszelkich równych i nośnych podłożach mineralnych, takich jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, beton itp. – po 28 dniach od ich wykonania.
Do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz.
- wysoki stopień białości,
- wysoko paroprzepuszczalny,
- odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych,
- uszczelniający skutecznie redukuje wykwity alg i grzybów,
- wydajny i łatwy w aplikacji,
- naturalna ochrona mikrobiologiczna,
- idealna struktura,
WAŻNE INFORMACJE:
- Czas schnięcia: od 12 – 48 godzin,
- Temperatura stosowania: +5°C do +28°C,
- Okres przydatności: 9 miesięcy,
- Proporcje mieszanki: od 4,5 L – 5,0 L wody na worek 25 kg,
- Do stosowania: na zewnątrz / wewnątrz,
- Sposób nakładania: ręczne / maszynowe,
DOSTĘPNE STRUKTURY I UZIARNIENIE:
Baranek 1,5 mm i 2,0 mm
Kornik 1,5 mm i 2,0 mm
ZASTOSOWANIE:
Tynk mineralny THERMATynk TM-010 biały to cienkowarstwowy, szlachetny tynk strukturalny, przeznaczony do ręcznego lub mechanicznego wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych.
Mechaniczne wykonanie elewacji zewnętrznej zalecane przez autoryzowanych wykonawców. Może być stosowany na wszelkich równych i nośnych podłożach mineralnych, takich jak: tynki cementowe, cementowo-wapienne, beton itp.
WŁAŚCIWOŚCI:
THERMATynk TM-010 jest suchą mieszanką mineralną z dodatkami kruszyw i modyfikatorów, ułatwiających nakładanie i zwiększających przyczepność do podłoża wyprawy tynkarskiej. Paroprzepuszczalny i odporny na działanie wody po całkowitym związaniu.
Dzięki dodatkom mineralnym ogranicza niebezpieczeństwo powstawania wykwitów. Jest to główna przyczyna zmniejszenia ilości wodorotlenku wapnia oraz redukcji wolnego wapna i wzrostu odporności na korozję chemiczną.
PRZYGOTOWNIE PODŁOŻA:
Podłoże powinno być mocne i równe, oczyszczone z kurzu, wapna, tłuszczy, brudów, olejów, wosków, resztek farby kredowej, wapiennej, emulsyjnej i olejnej. Stare powłoki malarskie i tynkarskie o niedostatecznej przyczepności należy usunąć, a ubytki uzupełnić stosując np. zaprawę klejową. Pylące i osypujące się podłoża należy zagruntować. Zawsze dla zwiększenia przyczepności stosować THERMAGrunt-ST.
NARZĘDZIA:
Wiertarka z mieszadłem, gładka paca stalowa i plastikowa. Narzędzia należy umyć wodą, bezpośrednio po pracy.
PRZYGOTOWANIE PRODUKTU:
THERMATynk TM-010 MINERAŁ BIAŁY przygotowuje się przez wsypanie całej zawartości worka do pojemnika z odmierzoną ilością wody 4,5 L – 5,0 L wody na opakowanie 25kg i wymieszanie mechaniczne, aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Zaprawa nadaje się do pracy po upływie około 10 minut i po ponownym wymieszaniu w trakcie, którego można wyregulować konsystencję odpowiednio do warunków stosowania. Gotową zaprawę należy wykorzystać w ciągu 1,5 godziny. W trakcie pracy zaleca się, co pewien czas przemieszać zaprawę w celu ujednolicenia konsystencji.
WYKONANIE:
Tynk nałożyć na podłoże przy pomocy gładkiej pacy nierdzewnej na grubość ziarna, nadmiar zebrać. W zależności od warunków aplikacji chłonność podłoża, temperatura otoczenia i konsystencja zaprawy po odpowiednim czasie zatrzeć tynk pacą z tworzywa sztucznego na żądaną fakturę. Po krótkim czasie, kiedy masa nie klei się do narzędzia, nadać tynkowi fakturę przy pomocy płasko trzymanej packi z tworzywa sztucznego. Tynk można zacierać w pionie, w poziomie, ruchem okrężnym lub na krzyż, uzyskując dzięki temu różne faktury. Starać się tak planować prace, aby łączenia technologiczne zaplanować na przykład w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp. Tynkowaną powierzchnię należy chronić, zarówno w trakcie prac jak i po wykonaniu wyprawy przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych. Czas wysychania tynku zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza, wynosi około 12 do 48 godzin. Temperatura podłoża i otoczenia podczas wykonywania prac i wysychania tynku przez okres minimum 24 godzin, powinna wynosić od +5°C do +28°C.
Otynkowaną powierzchnię można malować stosując farby elewacyjne (fasadowe) po upływie 2 – 6 tygodni od zakończenia tynkowania. Jedynie malowanie farbą silikatową jest możliwe po wyschnięciu, lecz nie wcześniej niż po 3 dniach.
UWAGA:
Zawiera cement, z wodą daje odczyn alkaliczny. Chronić oczy i skórę.
W przypadku zatarcia oka przepłukać dużą ilością wody.
PRZECHOWYWANIE I TRANSPORT:
Przechowywać w oryginalnie zamkniętym opakowaniu w suchym pomieszczeniu na paletach.
Chronić przed wilgocią.
OKRES PRZYDATNOŚCI:
9 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu.
OPAKOWANIA:
Worek 25 kg,
ILOŚĆ NA PALECIE:
25 kg x 48 sztuk = 1200 kg. PALETA